Başlangıç / Bilgisayar / SSD Disk Değişimi Ümraniye İstanbul

SSD Disk Değişimi Ümraniye İstanbul

SSD (Solid Stade Disk) Disk Değişimi

Ümraniye Bilgisayar SSD Disk Takılması ve Değişmesi, Notebook SSD Değişimi Ümraniye Bilişim Pasajı

Ümraniye SSD Disk Bilgisayar Hızlandırma

ssd disk değişimi

 

SSD Bilgisayarı Hızlandırır Mı

ssd disk değişimi

SSD Disk Değişimi Ümraniye

      Bilgisayar nasıl hızlandırılır?

İlk aklımıza gelen yeni bir daha yüksek bellek eklemek. Bunu yapabilirsiniz bellek zaten çok pahalı bir şey değilidir. Ama bellek yükseltmek bilgisayar açılış hızınıza etki etmeyecektir. Bir sürü farklı şeyin hızını değiştirmeyecektir.

Peki işlemciyi değiştirmeye kalksak?

Sizin işlemcinizden daha iyi bir işlemci arayacaksınız. Kullandığınız bilgisayarın soğutucu ünitesi yeni aldığımız yüksek işlemciyi kaldıracak mı kaldırmayacak mı garantisi yok, ek olarak o işlemcilerin 6 yıllık işlemci olduğu halde uçuk fiyatlar istiyorlar. Sonuçta derdimizi yeni bir işlemcide çözmeyecektir. Tamam biraz hızlanabilir tabi ki ama bu her durumda gerçekleşmeyecektir. Mantıklı bir seçim değildir.

Aklımıza gelen bir diğer seçenek ise ekran kartı. Ekran kartı teoride değişiyor ama pratikte yükseltebileni görmedim. Çünkü mx lerin bir sürü alt standartları var uydurmak oldukça güçtür. Uysa bile soğutucusu uymuyor. Bu çözümde mantıksız geliyor.

Bir diğer senenek ise disk. Evet en kolay değiştirebileceğimiz donamım disktir. Ve işin en güzel tarafı herşeyi etkileyen şey disktir. İşte diski ssd ile değiştirmek bence eski bilgisayarınız için en mantıklı, en doğru çözümdür. Ek olarak bu içinde her türlü mekanik disk olan laptoplar için geçerlidir.

Yalnız çok eski laptoların diski SATA deği İDE disklerdir. Şimdi bunlara İDE SSD bulabiliriz. Çünkü ilk SSD’ler İDE di biliyorsunuz. Bunları arayıpta takmak mantıksız geliyor bana. Hem değmez onların işlemcileri düşük. Ama diskiniz SATA ise SSD size en güzel çözümdür. Diskiniz SATA1 se yazma oranı 128 mg SATA2 ise 280 mg civarında kalacaktır.

ssd disk değişimi

SSD Disk Nasıl Takılır

Şunu kafaya takmamak gerek. Şimdi 520 mg yazma potansiyelim var ama bunun 150 mg kullanıyorum. Ferrarim var ama 70 km hızı geçemiyorum gibi bir durum söz konusu. Yalnız ileride alacağınız süper bir laptopunuza yeni aldığınız ssd diskinizi takabilirsiniz.

Ben kendi bilgisayarımda etkisini görmek için bir adet Kingston HyperX 3K SSD 120 GB satın aldım. Kutunun içeriği aşağıda ki resim gibidir. Mavi levha masa üstü bilgisayarlar için paket içine daihil edilmiş. Laptoplar için bu kızağı kullanmayacağız. Ayrıca paket içerisinde bir adet kullanma klavuzu ve bir adet sticker bulunmaktadır.

HyperX 3K SSD’nin özeliiklerine gelecek olur isek; 555MB/s okuma hızı, 510MB/s de yazma hızı vardır. Standartlarına göre yüksek bir disk. Daha ucuz almak isterseniz ssd kingston v300 serisinden alabilirsiniz.

ssd disk değişimi

SSD diskinizi kendiniz çok basit bir şekilde takabilirsiniz. Bunun videolarını youtube de bulabilirsiniz. SSD diskimizi bilgisayarımıza taktıktan sonra bir kaç ufak test yaptık. Bilgisayarımıza windows 8.1.1 yükledik. SSD ve eski diskimize ne kadar sürelerde yüklendiğini hesapladık. SSD disk taktığımız bilgisayarımıza windows 8 tam olarak 7 dakika 10 saniye sürdü. Mekanik disk, pc kendi diskine yüklediğimiz windows 8, 14 dakika sürdü.

Mekanik sabit diskten SSD diske geçerseniz ne kazanacağınızı görmek istedik ve tamamen aynı sistem üzerinde mekanik sabit diskteki işletim sisteminin birebir kopyasını SSD ye aktarıp açılış sürelerini hesapladık. SSD 19 saniyede masa üstünü tamamen açıyor. Mekanik sabit disk üzerine kurduğumuz sistem ise diz üstü bilgisayarımızı 40 saniyede açmaktadır ki bu değer sistem kullanıldıkça hantallaşacaktır.

Windows disk puanı mekanik diskte 3.5 puandı, ssd disk taktığımızda 7.5 puan oldu. 2 kattan fazla arttı. Bu oran sizlerin sisteminde daha yüksek bir sonuç verebilir. Birde çok kullandığım programlardan autocad 2013 versiyonunun açılış sürelerini hesapladım. Mekanik diskte kurulu olan sistemde 30 saniye sürüyordu. SSD diske yüklü olan sistemde ise sadece 7 saniye 🙂 Fark ortada. Daha fazla teste gerek olmadığını düşünüyorum.

Hakkında: admin

Kontrol Ediliyor

İkinci El Bilgisayar Ümraniye

İçindekiler1 İkinci El Bilgisayar Ümraniye1.1 2. El Laptop Alım Satım1.2 2. El Bilgisayar Alışverişi İkinci …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Arayın!